Je to velmi malý zvířecí tvor měřící bezmála 13-30 centimetrů, který žije v temnotě moře. Nicméně její volný překlad z latinského názvu znamená upírská chobotnice z pekla. Vědce, který ji tak pojmenoval, nejspíš evokovalo její krvavé zbarvení a místo kde se vyskytuje. Ale tak hrozné to s ní určitě nebude. Dlouho se moc o tomto tvoru nevědělo, neboť žije kilometr pod hladinou moře a tedy zkoumání nebylo úplně jednoduché. Nejvýraznějším znakem jejího těla je kožnatá blána, která mezi sebou spojuje chapadla. Těch má celkem osm. Velmi nápadné na jejím těle jsou i obrovské oči. Vampýrovka hlubinná je jediný hlavonožec žijící z řádu vampýrovek. Od jiných hlavonožců jim k potravě stačí pouze výkaly, i když živým organismem nepohrdnou. Díky tomu přežívají i v takových hlubinách, kde už se moc živé potravy nedostane.

chapadla chobotnice

Unikátní metabolismus vampýrovek

 

Vampýrovky hlubinné nejen vynikají svým vzhledem, ale také metabolismem. Ten je opravdu velmi unikátní. Umožňuje jim hospodařit s kyslíkem. Vampýrovky se pohybují pomocí dvou ploutviček na bocích. Na Vampýrovkách si velmi rád smlsne Hlavoun velký, který žije hlavně v nejsevernější části Tichého oceánu. Dokáže ovšem velmi dobře migrovat. A to do velkých vzdáleností.

voda a písek

Hlubinné světlo – fotofor

 

I tělo Vampýrovky hlubinné je přikryto fotofory. Co se pod tímto názvem skrývá? Je to orgán na povrchu těla Vampýrovky, který slouží k reprodukci světla. To je produkováno symbiotickými bakteriemi. Světlo skvěle proniká vodou a je vidět na vzdálenost několika metrů. Barva tohoto světla může být zelená, červená, žlutá nebo třeba modrá. Fotofor, ale najdete i na jiných hlavonožcích a živočiších. A to hlavně na těch, které právě žijí tak velmi hluboko skrytí před světlem. Někteří dokonce na toto světýlko lákají kořist, kterou poté sežerou.