Většina lidí složení kosmetiky asi moc neřeší – koupí si něco, co viděli v reklamě, nebo u čeho se jim líbí obal a slibované účinky. Důležitější však je podívat se na druhou stranu výrobku a přečíst si složení. Často můžete být až nepříjemně překvapeni, když zjistíte, co za látky se může vyskytovat třeba v takovém obyčejném šamponu na vlasy. Může to být jak potenciálně škodlivá chemie, tak i případně nebezpečné látky. Mezi potenciálně škodlivé látky /které Vám mohou třeba vysušovat pokožku či způsobit padání vlasů/ může patřit například SLS, SLES, hliník a parabeny, mezi nebezpečné látky patří různá „éčka“ a kupříkladu i formaldehyd a ftaláty. Takové látky nejenže nejsou často úplně pečující /naopak, mohou vysušovat pokožku a způsobovat vyrážku/, ale mohou to být i potenciální karcinogeny! Dále také, pokud je spláchnete do odpadu, mohou být neodstranitelné i čističkou odpadních vod.
A jak si tedy vybírat tu správnou kosmetiku? Do drogerie kvůli tomu nemusíte přestat chodit, avšak budete tam muset býti více napozoru – hledejte regály s biokosmetikou, ale i u ní si raději prohlédněte složení. Plno firem se totiž s oblibou tváří jako bio organická kosmetika, ale když se podíváte na složení jejich produktů, nebudete se stačit divit. Bohužel takto své zákazníky balamutí i různé známější značky. Podívejte se tedy vždy na složení na zadní straně. Pokud nebudete znát názvy některých vypsaných látek, je vhodné se je vygooglovat – zabere to jen pár minut a ušetří Vás to od toho, abyste si na sebe patlali něco škodlivého.
Drogerie DM nabízí kupříkladu svou řadu Alverde, která je zcela přírodní, a nemůžete u ní sáhnout vedle. Vhodný je také obchod Biooo, který má svou kamennou i internetovou verzi, a kromě přírodní dekorativní a pečující kosmetiky tam seženete například přírodní mycí prostředky i prostředky na praní, knihy zaměřené na zdravý a přírodní životní styl, přírodní doplňky stravy, čaje, aromaterapeutické olejíčky, potřeby na vykuřování a další věci.
Díky přírodní kosmetice budete zdravější a také životní prostředí Vám to za poděkuje – jedinou nevýhodou je snad to, že dekorativní kosmetika často nebývá tak pigmentovaná jako ta „komerční“.