Dnes si již naprostá většina z nás nedokáže představit život bez internetového připojení. Používáme jej k práci, k zábavě, ke komunikaci i k nákupům. Není proto divu, že chceme, aby byl vždy dostupný, dostatečně rychlý a kvalitní.
Jenže není žádným tajemstvím, že síla a kvalita signálu nejsou všude ani zdaleka stejné. Závisí to hned na několika faktorech, které jsou zčásti mimo kompetenci poskytovatele, avšak které jsou stejně neméně důležité.
Tím prvním je vzdálenost od nejbližšího vysílače či vysílačů. Není třeba říkat, že čím blíže mu budete, tím lepší příjem budete mít. Je to logické, neboť signál k vám bude cestovat kratší dobu, bude tedy méně rozptýlený, a přes méně překážek. Avšak to není všechno. Například dvě budovy, vzdálené od sebe jen několik stovek metrů, mohou mít příjem diametrálně odlišný. Proč?
Na vině jsou právě ty překážky, které brání průchodu signálu. Často si ani neuvědomujeme, jak moc jej ovlivňují, neboť jeho vlny nevidíme. To ale neznamená, že neexistují. Důvod, proč máme jiný signál, než soused z druhého konce ulice, může být ten, že zrovna před naším domem, a zrovna v cestě signálu, stojí velká stavba. To samozřejmě platí i pro naše hlavní město, a ti, kdo poskytují internet v Praze, si toho musí být vědomi, zvláště vzhledem k místní husté zástavbě.
I to je důvod, proč poskytovatelé obvykle nabízí možnost změření signálu, případně nechají zákazníka modem vyzkoušet. Pokud bude vše v pořádku, může se přejít ke koupi a podpisu smlouvy. Pokud ne, pak je zde možnost vyzkoušet buď jiný typ zařízení, nebo od prodeje odstoupit. Protože i kdybychom smlouvu podepsali, pak by zákazník stejně byl brzo zpátky, aby ji vypověděl. Koneckonců, zákon mu to umožňuje.
Pokud si tedy nejste jisti, zda máte zrovna u vás dostatečný příjem, můžete se podívat na mapy pokrytí, které mají poskytovatelé na svých stránkách. Tam uvidíte, jaký typ připojení je nejvhodnější zrovna pro vaši adresu. Věřte, že tím všem usnadníte práci.