V minulosti naši předci museli k přežití vykonávat značné fyzické výkony (např. práce na poli, shánění jídla, přeprava). Dnes už tomu tak (naštěstí) není, jelikož se nám dostává značného pohodlí díky moderním technologiím. Už i malé dítě si všimne toho, že přibývají lidé s nadváhou, nebo obezitou. Často se upozorňuje na fakt, že máme špatně komponovanou stravu, že nám hrozí různé strašáky například v podobě kornatění cév.
Je však velmi málo uváděný do souvislostí problém nedostatku pohybu. Lidé si myslí, že pohyb je pouze pro ty, kdo chtějí mít svaly, nebo chtějí vypadat lépe než ostatní. Průzkumy v USA nedávno potvrdily, že většina lidí, kteří se věnují sportu, to dělají zejména kvůli vzhledu. Podle toho také vypadá cvičení, které posiluje pouze ty největší svalové skupiny a opomíjí ty menší, důležitější. Tento omyl je velmi smutný, proto je nutno upozornit na problém, který se týká páteře. Dnes už si na záda totiž nestěžují pouze staří lidé, ale i třicetiletí lidé.
Proč?
Protože nedostatek pohybu vede k rozvinutí „defektů“ páteře. Páteř je velmi složitý a také citlivý systém náchylný na všechny jeho změny. I malé vnější či vnitřní změny mohou mít fatální dopad na kvalitu života. Vezměme si například oslabení systému stabilizace páteře (spletitá soustava svalů a orgánu v oblasti břicha), což je běžný jev, který nutí pacienty k lékaři velmi často.
Tato soustava slouží totiž jako „opora“ všech pohybů. Jestliže není v pořádku a přetěžuje se nějaká část těla (např. ruka – při psaní na PC, mechanické práci), vytváří se opora tam, kde nemá (v oblasti lokte, ramene). Pacient poté musí navštěvovat desítky rehabilitací a pohyb musí do svého života stejně zařadit. Stejné je to se skoliózami, výhřezy atd.
Řešení je ale velmi jednoduché: i jedna hodina kvalitně prováděného pohybu týdně může člověka uchránit od velmi nepříjemných problémů.